ZGJIDH SIPAS KATEGORISË
Dyqanet
Club5
0
0 Lekë
Losd fsdf sd
Nuk keni produkte në shportë

21-30 nga 38

 • A flini zhveshur? Epo, duhet! Ja pse ...

  Është koha të hidhni pizhamet tuaj, bluza me madhësi të mëdha dhe rrobat e tjera të papërshtatshme që zakonisht vishni në shtrat! Hulumtimet kanë treguar se nuk është vetëm argëtim për të fjetur zhveshur, por gjithashtu është shumë më mirë për ju dhe për shëndetin tuaj. A dëshironi të dini pse?
 • A ju ka marr partneri mbulesën tuaj?

  Kryesisht çiftet që flenë në të njëjtin shtrat, flejnë më mirë pasi ndihen më të sigurt dhe të lidhur. Por, ndarja e një shtrati së bashku mund të ngrejë gjithashtu disa probleme, veçanërisht për ata që kanë gjumë të lehtë. Njëri prej tyre është ndarja e një jorgani gjatë gjumit, gjë që mund të rezultojë në marrjen nga personi tjetër. Studimet kanë treguar se kjo mund të rezultojë në 30% më shumë të ndërprerjes të gjumit. Sado e çuditshme që mund të tingëllojë, ne sugjerojmë që "divorci i gjumit" të ndihmojë në zgjidhjen e çështjes suaj.

 • Bëni kalimin në një shtëpi të re më pak të stresueshme duke planifikuar dhe duke fjetur mirë.

  Pse nuk mund të flesh mirë kur ndryshon shtëpinë?

  Ndryshimi i shtëpisë është një ngjarje e madhe në jetën tonë. A e dini se mund të duhet deri në një muaj për tu rehatuar plotësisht në shtëpinë tuaj të re? Edhe kur thjesht shkoni për të studiuar, ose për të gjetur një punë të re, ajo përfaqëson fillimin e një epoke të re. Kur dilni me partnerin tuaj ose me familjen tuaj në një shtëpi të re, kjo madje rrit edhe më shumë tensionet. Kështu që, nuk është çudi që gjatë kësaj kohe ndiheni të stresuar, ose të mbingarkuar, që ndikon në një gjumë të keq gjatë natës.

 • Çfarë duhet të dini kur zgjedhni një dyshek për fëmijën tuaj?

  Le të flenë vetëm - çfarë duhet të dini kur zgjedhni një dyshek për fëmijën tuaj?

  Për një fëmijë të lumtur duhet patjetër t'i kushtoni vëmendje edhe zgjedhjes se dyshekut. çfarë duhet të dini kur blini dyshek për fëmijët tuaj? Lexoni disa truket e thjeshta dhe fëmijët tuaj do të jenë të lumtur me siguri.

 • Dyshek ortopedik apo ergonomik - cili është ndryshimi?

  Kur blini një dyshek, shpesh ndodh që të hasni në një numër termash të ndryshëm që nuk i keni dëgjuar kurrë më parë. Kjo ndonjëherë e bën të vështirë marrjen e një vendimi në lidhje me llojin më të mirë të dyshekëve për ju. Dy termat që përdoren më shpesh kur bëhet fjalë për dyshekët janë ortopedikë dhe ergonomikë. Le ti hedhim një sy se çfarë nënkuptojnë këto dy terma dhe cilat janë përfitimet e dyshekëve ortopedikë dhe ergonomikë.
 • Jeni alergjik ndaj grimcave të pluhurit?

  Keni probleme me gjumin? A kolliteni, teshtini dhe merrni frymë rëndë gjatë gjithë natës? A ju kruhen sytë, ju skuqen dhe ju përloten? Keni kruarje dhe rrjedhje nga hundët, tharja të gojës apo fyti? Apo ekzemë? Problemet tuaja mund të jenë rezultat i një alergjie të shkaktuar nga grimcat e pluhurit; krijesa të vogla që jetojnë në shtretërit tanë dhe e bëjnë jetën tone një ferr.
 • Mësoni rreth rreziqeve dhe problemeve që sjell mungesa e gjumit.

  Megjithëse nuk ka prova të drejtpërdrejta që mungesa e gjumit mund të çoj deri në humbjen e jetës, ajo mund të shkaktojë shumë probleme të rrezikshme shëndetësore dhe vdekjen e parakohshme ose të rastësishme. Mungesa e gjumit është një problem serioz dhe duhet të bëni gjithçka që mundeni për ta ndaluar atë.
 • Mësoni se si të lehtësoni ose madje të parandaloni dhimbjen e qafës.

  A jeni një person i teknologjisë? Duke parë gjatë telefonin tuaj ose duke u përkulur mbi kompjuter gjatë gjithë ditës? Duke bërë lëvizjeve të përsëritura, mbajtja e çantave të rënda, ngritja e peshave, apo aktivitete sportive? Ndoshta jeni nën shumë stres, duke u tensionuar pa dashje, duke i tendosur muskujt e qafës. Apo thjesht po flini në një jastëk të papërshtatshme që shton dhe më shumë tensionin gjatë gjumit?

 • Mos e humbni gjumin për shkak të nxehtësisë

  A jeni një nga ata persona që vuani për të rënë në gjumë sepse keni shumë nxehtë ose zgjoheni në mes të natës shumë i djersitur, megjithëse nuk është mesi i verës?

  Djersitjet gjatë natës zakonisht nuk janë shkak për shqetësim, megjithëse ka raste që mund të tregojnë disa probleme mjekësore. Ato janë në fakt shumë të zakonshme për gratë në menopauzë, njerëzit me çekuilibër hormonal, njerëzit obezë dhe të tjera të ngjashme. Megjithatë, shpesh na ndodh që të djersitemi gjatë natës për shkak të stilit të jetesës dhe ambientit të gjumit.

 • Mungesa e gjumit mund të ketë pasoja afatshkurtra ose afatgjata në jetën tuaj pasi ndikon në shëndetin dhe mirëqenien tuaj. 

  Sipas disa hulumtimeve, deri në 50% e të rriturve në të gjithë botën raportojnë se kanë mungesë gjumi. Megjithatë, shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm për pasojat e rënda që ka mungesa e gjumit në shëndetin dhe mirëqenien e tyre. Efektet e privimit nuk ndodhin pas disa javësh apo muajsh… ato ndodhin direkt pas një nate gjumi të pamjaftueshëm. Lexoni më poshtë për të pare, pse çdo natë me një gjumë cilësor ka rëndësi.