Nuk keni produkte në shportë

Provo

Gjumë cilësor

1-10 nga 23

Page:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 • 10 Arsye pse gjumi i mirë është i rëndësishëm

  10 Arsye pse gjumi i mirë është i rëndësishëm

  Gjumi i mirë gjatë natë është shumë i rëndësishëm për shëndetin tuaj! Në fakt është njësoj i rëndësishëm po aq sa ushqimi i shëndëtshëm dhe jeta aktive me ushtrime fizike. Për fat të keq ditët e sotme po vuajme pasojat e zakoneve të këqija gjatë gjumit. Ditët  e sotme njerëzit janë duke fjetur më pak se në të shkuarën dhe në ambjente jo fort të përshtatshme.

  Më poshtë janë 10 arsye pse gjumi i mirë është i rëndësishëm për shëndetin:

  Lexo më shumë 
 • Zgjedhja e dyshekut te duhur

  Zgjedhja e dyshekut te duhur

  Rreth 40% e njerëzve nëpër botë përballen me dhimbjet e shpinës cdo vitë.

  Nësë jeni një prej tyre, zgjedhja e dyshekut të duhur do të luajë një rol kryesor në zgjidhjen e problemeve tuaj apo në clirimin e dhimbjes. Ketu keni disa këshillla që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni dyshekun e duhur:

  • Mos blini dyshek thjeshtë sepse shitësi thotë se do te jetë i mirë për shpinën tuaj. Kontrolloni nëse dyshku siguron suport për trupin tuaj, dhe duhet të siguroheni se jeni duke qëndruar në pozicionin  normal të fjetjes.
  Lexo më shumë 
 • Si të flejmë më mirë

  Si të flejmë më mirë

  Arritja e sinkronizimit me fjetjen dhe zgjimin në mënyrë naturore për trupin tuaj (cikli circadian) është një nga strategjitë më të rëndësishme për arritjen e një gjumi të shëndetshëm. Në qoftë se ju mbani një orar të rregullt gjumi, të shkoni në shtrat dhe zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë, ju do të ndiheni shumë më të rifreskuar dhe energjik, krahasuar me të njëjtën numër të orëve në kohë të ndryshme. Kjo është e vërtetë edhe në qoftë se ndryshoni orarin tuaj të gjumit me vetëm një apo dy orë. Pasojat janë me rëndësi jetike.

  Lexo më shumë 
 • Paraliza e gjumit

  Paraliza e gjumit

  Nëse keni problem me gjumin dhe përjetoni Paralizë gjatë gjumit mundohuni ti mbani në mendë këto këshilla që mundë të ju ndihmojnë shumë që të tejkaloni një paralizë gjatë gjumit,

  Ka teori se paraliza e gjumit shfaqet për shkakë të stresit poashtu teori të tilla se një demon është afër jush por deri më tani nuk ka pasur ndonjë studim të kjartë rreth asaj se pse ndodh paraliza e gjumin.

  Mbani në mendë si të tejkaloni këtë gjendje:

  Lexo më shumë 
 • Këshilla për të krijuar rutinën e gjumit për bebet

  Këshilla për të krijuar rutinën e gjumit për bebet

  Këshilla për të krijuar rutinën e gjumit për bebet

    Si mund të krijoni rregulla për një gjumë të shëndetshëm Këtu janë ca këshilla që do të ju ndihmojnë për ta rahatuar në gjumë foshnjën tuaj.
  Lexo më shumë 
 • 5 arsye që të ndërroni dyshekun tuaj

  5 arsye që të ndërroni dyshekun tuaj

  5 arsye që të ndërroni dyshekun tuaj

  Kur jemi të lodhur, priremi të shkojmë tek ‘’ ilacet e shpejta’’ si kafeja apo suplemente të tjera që rigjallerojnë trupin. Por specialistet thonë të kundërtën:  Mënyra më e mire për të përmirësuar kapacitetin mendor dhe fizik është gjumi.

  Lexo më shumë 
 • Zgjedhja e dyshekut sipas pozicionit qe flini

  Zgjedhja e dyshekut sipas pozicionit qe flini

  Zgjedhja e dyshekut sipas pozicionit në të cilin flini

  Ekzistojnë 3 lloje pozicionesh fjetje  dhe mënyra sesi flemë përcakton sesa i fortë duhet të jetë dysheku jonë. Këto 3 pozicione fjetjesh janë: pozicioni i shtrirë në shpinë (supinë), pozicioni i shtrirë me stomak (pronë) dhe pozicioni anësor (latëral). Pozicioni juaj i zakonshëm luan një rol të rëndësishëm për zgjedhjen e dyshekut.

  Në mund të dallojmë 3 pozicione dhe mënyra sesi flemë, përcakton sesa i fortë duhet të jetë dysheku ynë. Këto 3 pozicione fjetjesh janë: pozicioni i shrire në shpinë, pozicioni i shtrire me stomak dhe pozicioni anësor.

  Lexo më shumë 
 • 5 arsye për ndërrimin e dyshekut

  5 arsye për ndërrimin e dyshekut

  Zgjoheni e lodhur, pa energji dhe me dhimbje shpine? Flini mjaftueshëm por ende nuk ndjeheni të çlodhur? Problemi mund të jetë dysheku juaj- ndoshta është koha për një ndryshim! Ju kemi përgatitur një guidë për ndryshimin e dyshekut duke përfshirë dhe disa arsye se pse dhe si ta ndryshoni dyshekun tuaj.

  Lexo më shumë 
 • Dysheku i duhur do t’ju ndihmojë të jeni të suksesshëm në shkollë

  Dysheku i duhur do t’ju ndihmojë të jeni të suksesshëm në shkollë

  Me siguri që ju doni më të mirën për fëmijën tuaj, duke përfshire këtu edhe të qënurit të  suksesshëm në shkollë. Edhe pse kjo varet nga një sërë faktorësh, disa prej tyre edhe mund ti dini. Një  nga faktorët më të rëndësishëm është gjumi, i cili varet nga dysheku i duhur.

  Lexo më shumë 
 • Sekreti i nje gjumi te mire eshte dysheku ortopedik

  Sekreti i nje gjumi te mire eshte dysheku ortopedik

  Sekreti i nje gjumi te mire eshte dysheku ortopedik

  Qekur jeta eshte bere me dinamike dhe stresuese, orari i gjumit- gjithnje edhe me i rralle, dysheket ortopedik filluan te behen me popullore. Komforti dhe fakti qe is jell dobi shendetit kane provuar se jane te pazevendesueshem.

  Lexo më shumë 

1-10 nga 23

Page:
 1. 1
 2. 2
 3. 3